Spanja kapi 35 tonë hashash në det, arreston kontrabandues bullgarë dhe rusë

18:24 | 30 Shtator 2020

Autoritetet spanjolle thonë se ata kanë kapur 35 ton hashash të kontrabanduar në varka gjersa kanë arrestuar nëntë bullgarë dhe një rus.

Ministria e Financave njoftoi se agjentët gjetën 30 tonë hashash në katër varka me vela që i përkasin bandës së kontrabandës dhe se kjo ishte kapja më e madhe këso lloj droge, raporton reuters.

Policia tha se arrestoi nëntë bullgarë dhe një rus gjersa sekuestroi gjashtë anije me vela në vlerë rreth pesë milionë euro.

Ministria beson se i ka dhënë një goditje të rëndë bandës më të madhe që trafikonte hashash përmes detit.

Europoli, Qendra Ndërkombëtare për Analizë dhe Operacione Detare dhe autoritetet e Britanisë së Madhe, Holandës, Bullgarisë, Greqisë dhe Italisë bashkëpunuan në këtë operacion. /Telegrafi/

Shpërndaje në rrjete sociale