Siri: BE shton sanksionet kundër regjimit për një vit

13:17 | 29 Maj 2017

Këshilli zgjeroi masat kufizuese të BE kundër regjimit sirian deri më 1 qershor 2018. Ky vendim është në përputhje me strategjinë e BE-së mbi Sirinë, e cila thotë se BE do të mbajë masat kufizuese kundër regjimit sirian dhe mbështetësve të saj për sa kohë vazhdon represioni i civilëve.

Në të njëjtën kohë, Këshilli shtoi në listën e atyre që i nënshtrohen masave kufizuese 3 ministrat e qeverisë siriane dhe përditësuan informacionin në lidhje me personat dhe subjektet e caktuara në listë, shkruan arbresh.info.

Tani ajo përfshin 240 persona dhe 67 subjekte të shënjestruar nga një ndalim udhëtimi dhe një ngrirje të aseteve mbi represionin e dhunshëm kundër popullatës civile në Siri.

Sanksionet që aktualisht ekzistojnë kundër Sirisë përfshijnë një embargo të naftës, kufizime për investime të caktuara, një ngrirje të aseteve të bankës qendrore siriane brenda BE dhe kufizime të eksportit për pajisjet dhe teknologjinë që mund të përdoren për shtypjen e brendshme, si dhe për pajisjet dhe teknologjinë për monitorimin ose përgjimin e internetit ose të komunikimeve telefonike, shkruan arbresh.info.

“BE mbetet e angazhuar për të gjetur një zgjidhje të qëndrueshme politike për konfliktin në Siri sipas kuadrit ekzistues të miratuar nga OKB. Siç thuhet në strategjinë e BE-së mbi Sirinë miratuar në prill 2017, BE beson se nuk mund të ketë zgjidhje ushtarake për konfliktin dhe mbështet fuqishëm punën e të dërguarit të posaçëm të OKB-së dhe bisedimet brenda Sirisë në Gjenevë,” thuhet në njoftimin për medie të Këshillit.

Si donatori kryesor në përgjigjen ndërkombëtare ndaj krizës siriane me mbi 9.4 miliardë euro nga BE dhe shtetet anëtare të caktuara në mënyrë kolektive në ndihmë humanitare dhe zhvillimore që nga fillimi i konfliktit, BE vazhdon të mbështesë dhënien e ndihmës humanitare për të gjithë sirianët, duke përfshirë ata që janë nën rrethim ose në zona të cilat janë të vështira për t’u arritur.

BE do të jetë gati të ndihmojë në rindërtimin e Sirisë vetëm kur të vendoset një tranzicion gjithëpërfshirës, real dhe gjithëpërfshirës politik, i negociuar nga partitë siriane në konflikt në bazë të Rezolutës 2254 (2015) të Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe të Komunikimit të Gjenevës 2012./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara