Shpërthimi i pajisjes që zbulon gjininë vret babain e ardhshëm

12:38 | 23 Shkurt 2021

Një baba i ardhshëm nga shteti i Nju Jorkut ka vdekur pasi një pajisje që po ndërtonte për festën e zbulimit gjinor të fëmijës së tij shpërtheu, sipas policisë.

Christopher Pekny, 28 vjeç, ishte duke e mbledhur pajisjen në qytetin e Lirisë kur ajo shpërtheu pak para mesditës të së dielës.

Policia tha se shpërthimi vrau Z. Pekny dhe plagosi vëllain e tij Michael Pekny, 27 vjeç, i cili u dërgua në spital, shkruan BBC.

Festat për zbulimin e gjinisë janë festime që shpallin nëse prindërit në pritje do të kenë një vajzë apo një djalë.

Policia nuk ka specifikuar se çfarë pajisje shkaktoi shpërthimin e së dielës. Departamenti i policisë së shtetit të New York-ut dhe njësia e tij e asgjësimit të bombave po hetojnë incidentin.

Një zëdhënës i policisë së shtetit i tha New York Times se pajisja përbëhej nga një lloj tubi, pa dhënë detaje të mëtejshme, transmeton arbresh.info.

Duke folur për gazetën, vëllai më i madh i Z. Pekny, Peter Pekny Jr, përshkroi atë që ndodhi si “aksidentin më të çmendur të aksidenteve që unë mund të imagjinoja”. Ai nuk e dinte se çfarë e kishte nisur shpërthimin.

Vdekja është e fundit në një varg katastrofash që lidhet me festat që zbulojnë gjininë në vitet e fundit.

Ato mund të përfshijnë lojëra parashikimi, me “zbulimin e madh” që bëhet me fishekzjarre dhe granata me ngjyra tymi.

Por disa festa të mëdha kanë shkuar gabim, madje duke rezultuar në disa vdekje.

Një burrë nga Michigan u vra në fillim të këtij muaji pasi u godit nga copa nga “një pajisje e vogël e llojit top” të shkrepur gjatë një feste për fëmijë, tha policia.

Dy festa të tjera për zbulimin e gjinisë u fajësuan për ndezjen e zjarreve në Kaliforni në Shtator 2020 dhe Arizona në Prill 2017. Zjarri në El Dorado në Kaliforni dogji më shumë se 19,000 hektarë, shkatërroi shtëpi dhe detyroi qindra të largoheshin nga shtëpitë e tyre./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara