Shpërthime të mistershme në Iran, zyrtarët i mohojnë

17:52 | 10 Korrik 2020

Zyrtarët iranianë kanë mohuar raportet e një shpërthimi n perëndim të kryeqytetit, Teheran, e fundit në një seri shpërthimesh që kanë goditur vendin javëve të fundit.

Përdoruesit e rrjeteve sociale kanë raportuar se dëgjuan shpërthime në afërsi të qyteteve Garmdareh dhe Qods, tha media shtetërore, transmeton portali arbresh.info.

Është e paqartë se ku ndodhi incidenti i raportuar.

Vendet kryesore përfshirë objektet bërthamore dhe rafineritë e naftës janë dëmtuar në incidentet e fundit.

Në korrik, Organizata e Energjisë Atomike në Iran konfirmoi një zjarr në një fabrikë bërthamore në Natanz. Incidenti raportohet të ketë rikthyer programin bërthamor të Iranit.

Thashethemet për incidentin e fundit filluan të qarkullojnë në internet rreth mesnatës të së enjtes, sipas raporteve të agjencisë shtetërore të lajmeve IRIB.

Vendasit raportuan se kishin dëgjuar tre ose katër tinguj të ngjashëm me mortaja të ngjashme me armët anti-aeroplan, raportoi Press TV i drejtuar nga qeveria./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale