Shpërthime në depon e fishekzjarrëve, 19 të vdekur në Meksikë

07:46 | 6 Korrik 2018

ë paktën 19 persona kanë mbetur të vrarë pas një shpërthimi të dyfishtë në brendësi të një magazine lojërash piroteknike në Tultepec, qytet në Meksikën qendrore, i njohur për fishekzjarrët e tij artizanalë dhe me një histori me incidente vdekjeprurëse.
Mes viktimave, janë katër zjarrfikës dhe dy policë, që kishin shkuar në vendngjarje pas shpërthimit të parë.

Ndërkohë janë 40 personat e plagosur.

Sipas asaj që kanë bërë të ditur autoritetet lokale, fillimisht pati një shpërthim të parë në një magazinë zjarri ku humbën jetën 12 personal, përcjell GSh.

Por shpërthime të tjera kanë ndodhur në magazinat e tjera menjëherë pas ndërhyrjes së forcave zjarrfikëse. Mes shumë viktimave, ka zjarrfikës dhe policë.

Shpërndaje në rrjete sociale