Shkencëtarët konfirmojnë rastin e parë të COVID-19 të transmetuar nga kufoma

09:09 | 14 Prill 2020

Rasti i parë i transmetimit të koronavirusit nga një trup i vdekur tek ekzaminues mjekësor është raportuar në Tajlandë.

Ky zbulim ka rritur shqetësimet se ata që merren me kufomat e viktimave të koronavirusit mund të jenë në rrezik infektimi, raporton BuzzFeed News, transmeton portali arbresh.info.

“Ky është raportimi i parë i infektimit me COVID-19 dhe vdekje në mesin e personelit mjekësor në njësinë e Mjekësisë Forenzike”, Gazeta e Studimit të Mjekësisë Ligjore dhe Ligjore njoftoi të dielën.

“Procedura e dezinfektimit e përdorur në dhomat e operacionit mund të zbatohet edhe në patologji / njësi mjeko-ligjore”, shkroi Won Sriwijitalai i Qendrës Mjekësore RVT në Bangkok dhe Viroj Wiwanitkit nga Universiteti Mjekësor Hainan në Kinë.

Ekziston një mungesë e njohurive nëse kufomat mund të infektojnë të tjerët me koronavirusin e ri, megjithatë, konstatimi në Tajlandë ka rikonfirmuar këshillat e ekspertëve të shëndetit që njerëzit që merren me trupat e atyre që i janë nënshtruar virusit, përfshirë morgun dhe punonjësit e shtëpive të varrimit, duhet të përdorin masat paraprake të sigurisë, sipas BuzzFeed.

“Kushdo që vjen në kontakt me një trup pozitiv në COVID19, i gjallë ose i vdekur, duhet të përdorë pajisje personale mbrojtëse për të parandaluar ekspozimin,” tha Summer Johnson McGee, eksperte e politikës shëndetësore në Universitetin e New Haven.

“Autopsitë dhe hetimet pasuese paraqesin rreziqe reale që mjeko-ligjorët të marrin COVID-19”, tha McGee për BuzzFeed./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara