Shefi i NATO-s thotë se bisedimet me Rusinë “nuk janë dobësi”

08:44 | 8 Qershor 2021

Dialogu me Rusinë nuk është “një shenjë dobësie” dhe në vend të kësaj është thelbësor që të përmirësojmë marrëdhëniet e tensionuara të aleancës me Moskën, deklaroi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, raporton Anadolu Agency (AA).

“Jemi të fortë, jemi të bashkuar dhe pastaj mund të flasim me Rusinë dhe duhet të flasim me Rusinë që të përpiqemi për marrëdhënie më të mira”, u tha Stoltenberg gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë pas takimit me dyer të mbyllura me Presidentin e SHBA-së, Joe Biden.

“Edhe nëse nuk besojmë për marrëdhënie më të mira me Rusinë, duhet të menaxhojmë marrëdhëniet e vështira me Rusinë. Kontrolli i armëve, transparenca, zvogëlimi i rreziqeve, të gjitha këto çështje janë të rëndësishme”, shtoi ai.

Këto komente u bënë ndërsa Biden përgatitet për takimin e tij të parë ballë për ballë me presidentin rus Vladimir Putin.

Samiti dypalësh i 16 qershorit në Gjenevë të Zvicrës është planifikuar për në fund të udhëtimit të parë ndërkombëtar të Biden-it që kur ai mori detyrën në janar. Ai së pari do të marrë pjesë në samitin e G7-tës në Mbretërinë e Bashkuar nga 11 deri më 13 qershor dhe do të zhvillojë takime me partnerët e NATO-s dhe BE-së në Bruksel më 14 qershor.

Shtëpia e Bardhë ka qenë e përqendruar në përgatitjen e një takimi me qëllim të sigurimit të “stabilitetit strategjik” midis rivalëve globalë, ndërsa pjesa më e madhe e bisedimeve pritet të përqendrohet në kontrollin e armëve, reduktimin e armëve bërthamore dhe negociatat e vazhdueshme për të kthyer Iranin dhe SHBA-në në pajtueshmëri të plotë me marrëveshjen bërthamore të vitit 2015.

Gjithashtu pritet të bisedohet rreth situatës në Ukrainë dhe Bjellorusi.

Stoltenberg mirëpriti “faktin që presidenti Biden do të takojë të gjithë udhëheqësit e NATO-s para se të takohet me Putinin”, duke shtuar se kanë diskutuar rreth “rëndësisë së kontrollit të armëve dhe gjithashtu bisedimet me Rusinë” gjatë takimit të tij në Zyrën Ovale me Biden-in.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara