Seul/ Mijëra budistë protestojnë kundër diskriminimit fetar

12:28 | 21 Janar 2022

Mijëra murgj budistë janë mbledhur në qendër të Seulit të premten për të protestuar për atë që e quajnë diskriminim fetar nga qeveria e Koresë së Jugut.

Ky ishte tubimi i parë masiv budist që nga viti 2008 kur murgjit ishin mbledhur për të protestuar kundër paragjykimeve dhe diskriminime vetë supozuara të qeverisë ndaj tyre.

Tubimi i së premtes ishte nxitur nga komentet anti-budiste nga një ligjvënës i partisë në pushtet./klankosova/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara