Rusia, Siria, Iraku në kërkim të ish kreut të Shtetit Islamik

00:19 | 8 Maj 2018

Lideri i grupit terrorist, ISIS është raportuar disa herë se ka vdekur nga sulmet ajrore amerikane ose ruse.

Megjithatë, zyrtarët e lartë të Irakut kanë deklaruar për Fox Neës se ai është ende i lirë, transmeton portali arbresh.info

Drejtori i përgjithshëm i zyrës së shërbimit të inteligjencës dhe kundër terrorizmit irakian, Abu Ali al-Basri, ka theksuar se al-Bagdadi është duke u fshehur në zonën e Al-Hajinit, Sirisë lindore, rreth 29 km nga kufiri i Sirisë me Irakun .

Sipas tij raportet mbi vendndodhjen e al-Bagdadit janë të frekëta dhe po përdoren për bastitje masive nga forcat ruse, siriane dhe irakiane.

Gjatë ditëve të fundit forcat  ajrore irakiane kanë rritur sulmet e tyre kundër objektivave të ISIS-it në Siri.

Forcat irakiane kanë goditur objektivat e Shtetit Islamik më 19 prill, duke lënë të vdekur 36 militantë./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale