Rritja e prodhimit të gazit në Holandë, banorët kanë frikë se mund të shkaktojë lëkundje të tokës

22:23 | 12 Janar 2022

Një fond financimi prej 220 milionë euro për të forcuar shtëpitë e dobësuara nga prodhimi i gazit në Groningen bë i ditur në ditën e parë pas një vërshimi aplikimesh.

Kështu, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, radhë të gjata u krijuan në qytete dhe fshatra në provincën veriore të hënën në zyrat e këshillit ku njerëzit mund të kërkonin deri në 10,000 euro për familje për rinovime.

Paratë synojnë të ndihmojnë njerëzit në provincën veriore të “përmirësojnë” shtëpitë e tyre, shumë prej të cilave janë dëmtuar nga lëvizjet e tokës të shkaktuara nga 50 vjet nxjerrje gazi në fushën e gazit Slochteren.

Organi lokal ndërlidhës Samenwerkingsverband Noord-Nederland paralajmëroi në fundjavë se kufiri për subvencionet ka të ngjarë të arrihej shpejt pasi një fond prej 75 milionë euro vitin e kaluar u nda plotësisht brenda disa ditësh.

Një raund i tretë financimi me vlerë 80 milionë euro u shpenzua gjithashtu të hënën, tha SNN.

Prodhimi po zvogëlohej në provincën veriore, por javën e kaluar banorët u goditën me një goditje të re kur qeveria tha se duhej të nxirrte 7.6 miliardë m3 në vitin 2022, dy herë më shumë se sa pritej.

Pjesa më e madhe e gazit shtesë do të eksportohet në Gjermani, ku rreth pesë milionë shtëpi janë të lidhura me rrjetin e gazit të Groningenit, pasi masat për të përmirësuar efikasitetin e energjisë përtej kufirit nuk i përmbushën pritshmëritë.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara