Rekord i ri botëror, gruaja nga e Afrika e Jugut lind 10 foshnje

19:17 | 9 Qershor 2021

Një grua nga Afrika e Jugut thuhet se ka lindur 10 foshnje në atë që do të ishte një rekord i ri botëror.

Burri i Gosiame Thamara Sithole thotë se ata u mahnitën pasi skanimet treguan vetëm tetë në bark, transmeton arbresh.info

“Janë shtatë djem dhe tre vajza. Unë jam i lumtur. Jam emocional. Nuk mund të flas shumë,” tha burri i saj Teboho Tsotetsi për Pretoria News pas lindjes.

Një zyrtar i Afrikës së Jugut konfirmoi lindjet për BBC, megjithatë një tjetër tha se ata ende nuk i kishin parë foshnjat.

Rekordet Botërore Guinness i thanë BBC se po hetonte çështjen e zonjës Sithole.

Një grua që kishte tetë foshnje në SH.B.A. në vitin 2009 aktualisht mban rekordin botëror Guinness për më shumë fëmijë të lindur në një lindje të vetme dhe që kanë mbijetuar.

Muajin e kaluar, 25-vjeçarja Halima Cissé nga Mali lindi nëntë foshnje, të cilat thuhet se janë mirë në një klinikë në Marok.

Shumica e shtatzanive që përfshijnë një numër të madh të foshnjave përfundojnë para kohe, thotë reporterja shëndetësore e BBC Afrika Rhoda Odhiambo.

Lindjet e shumëfishta që përfshijnë më shumë se tre foshnje janë të rralla dhe shpesh rezultat i trajtimeve të pjellorisë – por në këtë rast çifti thotë se ata u ngjizën natyrshëm./arbresh.info/

Lajmet më të lexuara