Qindra të arrestuar në një goditje masive të krimit global

11:08 | 8 Qershor 2021

Agjencitë e zbatimit të ligjit thonë se ata kanë arrestuar qindra kriminelë në të gjithë botën në një operacion tre-vjeçar, duke përdorur një aplikacion të sigurt për mesazhe të drejtuar nga FBI Amerikane.

Operacioni, i ideuar bashkërisht nga Australia dhe FBI, pa aplikacionin ANOM të shpërndarë fshehurazi midis kriminelëve, duke lejuar policinë të monitoronte bisedat e tyre pa dijeninë e tyre.

Ajo ka çuar në arrestime në 18 vende.

Ato përfshijnë të dyshuar të lidhur me mafien dhe grupet e organizuara kriminale, transmeton arbresh.info.

Droga, armët dhe paraja janë kapur gjithashtu.

Australia tha se kishte arrestuar 224 persona si rezultat i operacionit dhe kishte vepruar në 20 “kërcënime për të vrarë”, duke shpëtuar potencialisht jetën e një “numri të konsiderueshëm të kalimtarëve të pafajshëm”.

Kryeministri i vendit e quajti një operacion “ujëmbledhës” që kishte goditur bandat kriminale globalisht.

“[Ai] i dha një goditje të rëndë kundër krimit të organizuar – jo vetëm në këtë vend, por një që do të jehojë rreth krimit të organizuar në të gjithë botën,” tha Scott Morrison në një konferencë për shtyp.

Zelanda e Re, e cila ndaloi 35 persona, e quajti operacionin “aksionin më të sofistikuar të zbatimit të ligjit në botë kundër krimit të organizuar deri më sot”.

FBI dhe Europol do të paraqesin më shumë detaje të martën./BBC/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara