Google ADS

“Qeveria saudite përdori 16 firma lobimi për të ndikuar në Washington pas vrasjes së Khashoggit”

23:30 | 28 Janar 2021

Arabia Saudite ka përdorur shërbimet e të paktën 16 firmave lobuese për të ndihmuar në rregullimin e ndikimit të saj të dëmtuar pasi zyrtarët e saj vranë kolumnistin e gazetës Washington Post, Jamal Khashoggi, sipas një raportimi të fundit.

Në më shumë se dy vjet që kur Khashoggi u vra brutalisht brenda Konsullatës së Arabisë Saudite në Stamboll në vitin 2018, Riadi ka përdorur një sërë firmash “për të rivendosur në masë të madhe makinerinë e saj të ndikimit në kryeqytet dhe në pjesë të tjera të vendit”, raportoi Foreign Policy, duke cituar regjistrat e Departamentit të Drejtësisë.

Firmat e lobimit janë përdorur për të forcuar interesat saudite, përfshirë tregtinë bilaterale me SHBA-në dhe imazhin e Arabisë Saudite, i cili u dëmtua jo vetëm nga vrasja, por edhe nga fushata që po drejton në Jemen kundër rebelëve të mbështetur nga Irani dhe regjistri i keq në lidhje me të drejtat e grave.

Andrea Prasow, zëvendësdrejtorja e zyrës së organizatës Human Rights Watch në Washington, ka thënë se Riadi i ka përdorur lobuesit në SHBA për ta shfaqur princin e kurorës Mohamed bin Salman si një reformator dhe për ta “pastruar” imazhin e tij./AA/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme