Google ADS

Putin: Fund vrasjeve politike

09:14 | 5 Mars 2015

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka bërë thirrje ti jepet fund vrasjeve politike “të turpshme” në Rusi, pas të shtënave të politikanit të opozitës, Boris Nemtsov jashtë mureve të Kremlinit.

Ai tha se duhet vëmendje më serioze për krime të profilit të lartë.

Ish zëvendës kryeministri, 55, u vra në natën e premte dhe u varrosur të martën në Moskë .

Motivi është i panjohur, por ndihmësit e zotit Putin kanë hedhur poshtë sugjerimet se ai mund të ishte i përfshirë..

Mr Nemtsov, i cili kishte planifikuar një marshim kundër konfliktit në Ukrainë lindore, ka thënë kohët e fundit se ai kishte frikë se presidenti do ta vritste për shkak të kundërshtimit të tij ndaj luftës.

Ai u qëllua katër herë nga mbrapa, ndërsa po ecte me të dashurën e tij ukrainase, Anna Duritskaya.

Të paktën 50.000 njerëz dolën të dielën për të marshuar në emër të tij.
Marshuesit brohoritnin “Rusia pa Putinin”, e fajësonin për vrasjen dhe urrejtjen e ushqyer nga Kremlini dhe mbështetësit e tij ndaj kundërshtarëve të politikës së Ukrainës.

Shpërndaje në rrjete sociale