Princi i Arabisë Saudite bënë ofertë të majme për blerjen e Newcastle

22:15 | 25 Janar 2020

Newcastle United raportohet se është në bisedime me Princin e Kurorës së Arabisë Saudite, Mohammad bin Salman, i cili thuhet se ka bërë një ofertë prej 340 milionë funtesh apo 403 milionë euro për blerjen e klubit.

Laraskat janë në pronësi të Mike Ashley që nga viti 2007 dhe përkundër një numri propozimesh në të kaluarën, biznesmeni anglez i Sports Direct ka mbetur në krye duke i zhgënjyer tifozët e klubit.

Por, sipas Wall Street Journal, shteti i Arabisë Saudite, konkretisht Fondi i Investimeve Publike, janë në negociata dhe një marrëveshje mund të arrihet në ditët e ardhshme.

Sidoqoftë, është vërejtur që nuk ka përfunduar akoma dhe ka ende një shans që marrëveshja të shembet.

Një figurë kryesore në një marrëveshje të mundshme është biznesmenja britanike Amanda Staveley, e cila ka organizuar grupin e investitorëve përmes lidhjeve të saj të forta në Lindjen e Mesme.

46-vjeçarja, një ish e dashur e Princit Andrew, ishte në tribunat e St James Park gjatë barazimit 1-1 të Newcastle me Liverpoolin në tetor të 2017.

Ajo këshilloi për marrëveshjen e ndryshimit të lojës që pa Sheikh Mansour të blejë Manchester Cityn dhe të ndryshojë në mënyrë dramatike fatet e klubit.

Princi Salman, i cili ishte organizator i ndeshjeve të titullit për pesha të rënda në mes të Anthony Joshua dhe Andy Ruiz, kohëve të fundit u përpoq të blinte edhe Manchester Unitedit.

Ai u tha se kishte testuar ujërat me dy oferta – njëra prej të cilave u tha të ishte një shumë e madhe prej 3 miliardë, por përfundimisht nuk ishte në gjendje të bindte familjen Glazer për të shitur klubin nga Old Trafford.

Çdo marrëveshje për blerjen e Newcastle do të ishte një projekt shumë më i lirë, me shumë mundësi në një klub që ka ngecur kohët e fundit.

Miliarderi me qendër në Dubai, Sheik Khaled Bin Zayed Al Nahyan, zhvilloi diskutime me klubin vitin e kaluar dhe ishte afër blerjes së tij.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara