Prifti mohoi koronavirusin, dëbohet nga Kisha Ortodokse Ruse

09:45 | 4 Korrik 2020

Një Kishë Ortodokse Ruse ka dëbuar një klerik që kishte mohuar koronavirusin, pasi e mori kontrollin e një manastiri.

Ati Sergiy, emri i të cilit është Nikolai Romanov, mori Manastirin e Sredneuralsk në afërsi të Uraleve, me 16 qershor. Ai madje edhe vendosi roja të armatosura atje, transmeton portali arbresh.info.

Gjykata e Kishës së Yekaterinburgut gjeti se ai kishte shkelur rregullat e manastirit.

Frati Sergiy ka dënuar mbylljen e kishave për shkak të izolimit nga koronavirusi.

Ai e quajti krizën Covid-19 “një pseudo-pandemi” dhe i mallkoi ata që urdhëruan shërbimet e kishave të ndalen për arsye shëndetësore.

Ka pasur ankesa për abuzim të fëmijëve në manastir nën udhëheqjen e Fr Sergiy, dhe gjykata e Kishës bëri thirrje për një hetim të plotë të akuzave nga autoritetet ruse. Kisha gjithashtu po kryen hetimet e veta.

BBC Russian ka intervistuar disa dëshmitarë që kanë qëndruar në manastir midis 2001 dhe 2020, dhe të cilët e përshkruanin dhunën fizike dhe psikologjike ndaj fëmijëve si rutinë atje.

Ish banorët thanë se fëmijët u goditën me shuplakë ose u rrahën për sjellje të këqija.

Ndëshkimi u përpoq të shërbente si shembull nëse një vajzë hiqte shaminë e saj ndërsa transportonte një thes patate herët në mëngjes, ose nëse një fëmijë vraponte nëpër pyll në qytet për të marrë ca çokollatë.

Disa nga murgeshat konsideruan se administrimi i rrahjeve ishte po aq rutinore sa të mbështesnin kuajt ose të punonin në rafineri, ata pretenduan.

Prifti Sergiy është shprehur se autoritetet e kishës “do të duhet të sulmojnë manastirin” nëse dëshirojnë që ai të largohet.

Kleriku i diskutueshëm u ndalua të predikonte në prill. Ai nuk pranoi të marrë pjesë në seancat gjyqësore./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara