Presidenti i Koresë së Veriut: Do të ndërtojmë ‘ushtri të pathyeshme’

15:49 | 12 Tetor 2021

Udhëheqësi i Koresë së Veriut Kim Jong-un është zotuar të ndërtojë një “ushtri të pamposhtur” përballë asaj që ajo thotë se është politikë armiqësore nga Shtetet e Bashkuara, raportojnë mediat shtetërore.

Kim Jong-un shtoi se zhvillimi i armëve ishte për vetëmbrojtje, dhe jo për të filluar një luftë, transmeton arbresh.info

Kim i bëri komentet në një ekspozitë të rrallë të mbrojtjes ndërsa ishte i rrethuar nga një sërë raketash të mëdha.

Koreja e Veriut kohët e fundit ka testuar ato që pretendon se janë raketa të reja hipersonike dhe kundërajrore.

Ndërkohë Jugu ka testuar kohët e fundit armën e saj të lëshuar nga nëndetëset.

Në fjalimin e tij në ekspozitën Vetë-Mbrojtje 2021 të mbajtur në kryeqytetin e Veriut, Phenian, Kim iu drejtua ndërtimit të ushtrisë në Jug dhe tha se Koreja e Veriut nuk dëshiron të luftojë fqinjin e saj.

“Ne nuk po diskutojmë luftën me askënd, por më tepër për të parandaluar luftën në vetvete dhe për të rritur fjalë për fjalë parandalimin e luftës për mbrojtjen e sovranitetit kombëtar,” tha ai.

Kim, i rrethuar nga një sërë pajisjesh ushtarake përfshirë tanke, akuzoi SHBA-të për nxitjen e tensioneve midis Koresë së Veriut dhe Jugut.

Ai tha se nuk kishte “asnjë bazë sjelljeje” për ta bërë Korenë e Veriut të besojë se SHBA nuk ishte armiqësore.

SHBA nën presidentin Joe Biden ka thënë vazhdimisht se është e gatshme të bisedojë me Korenë e Veriut, por ka kërkuar që Pheniani të heqë dorë nga armët bërthamore para se të lehtësohen sanksionet, ndërsa Koreja e Veriut deri më tani ka refuzuar./bbc/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara