Pekini përballet me krizë diplomatike pas raportimeve për keqtrajtim të afrikanëve në Kinë

08:32 | 14 Prill 2020

Pekini po përballet me krizë diplomatike në Afrikë pas raportimeve për diskriminim të lidhur me koronavirusin kundër shtetasve afrikanë në Kinë.

Studentët afrikanë dhe emigrantë në qytetin jugor kinez të Guanzhou ishin javën e shkuar subjekt i testimeve të detyruara të koronavirusit dhe vetë-karantinim arbitrar 14-ditore, pa marrë parasysh historinë e fundit të udhëtimit, për shkak të frikës nga infeksionet e importuara.

Një numër i madh i shtetasve afrikanë mbetën gjithashtu të pastrehë, pasi u dëbuan nga pronarët e tokave dhe u refuzuan nga hotelet në qytet, transmeton portali arbresh.info.

Pasi që thuhet se u përmbajt virusi brenda Kinës, shqetësimet janë rritur javët e fundit për një të ashtuquajtur valë të dytë, të sjellë në vend nga udhëtarët e huaj.

Sidoqoftë, në Afrikë, qeveritë, mediat dhe qytetarët reaguan me zemërim për ngritjen e dukshme të ndjenjës kundër të huajve, pasi videot e afrikanëve që ngacmohen nga policia, duke fjetur rrugëve ose duke u mbyllur në shtëpitë e tyre nën karantinë, qarkulluan në internet.

Pasojat kërcënojnë të minojnë përpjekjet diplomatike të Kinës në Afrikë. Vitet e fundit, kombet afrikane janë bërë partnerë kryesorë diplomatikë dhe tregtarë në Pekin, me tregtinë e Kinës me Afrikën me vlerë 208 miliardë dollarë në vitin 2019, sipas shifrave zyrtare nga Administrata e Përgjithshme e Doganave e Kinës.

Në një deklaratë të lëshuar të dielën, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Zhao Lijian mohoi që Kina kishte veçuar të huajt.

“Ne jemi ende duke u përballur me rreziqe të mëdha të rasteve të importuara dhe ringjalljes së brendshme. Veçanërisht, pasi pandemia përhapet në të gjithë botën, rastet e importuara po shkaktojnë presion në rritje”, tha Zhao.

“Të gjithë të huajt trajtohen në mënyrë të barabartë. Ne refuzojmë trajtimin diferencial dhe kemi zero tolerancë ndaj diskriminimit”, shtoi ai./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara