Parlamenti Evropian paralajmëroi se Fronti Kombëtar kishte keqpërdorur fondet

09:03 | 10 Mars 2015

Parlamenti Evropian (PE) ka paralajmëruar agjencinë anti-korrupsion të Bashkimit Evropian OLAF për mundësinë që partia e ekstremit të djathtë francez Fronti Kombëtar ka keqpërdorur fondet e destinuara për asistentët e deputetit.

Parlamenti në njoftimin e djeshëm përmendi se presidenti i PE Martin Schulz e ka informuar OLAF rreth këtij problemi, pas zbulimit se 20 njerëz kanë marrë para nga buxheti si asistentë të delegatëve, por sipas dokumenteve ata janë zyrtarë të partisë Fronti Kombëtar.

Asistentët e paguar nga PE duhet të kryejë punë që është e lidhur drejtpërdrejt me mandatin parlamentar – u tha në një deklaratë nga Reuters.

OLAF nuk është deklaruar në këtë rast, po ashtu edhe Fronti Kombëtar, lideri i të cilit Marine Le Pen së bashku me 22 anëtarë të tjerë të partisë, përfshirë edhe babain e tij Jean-Marie Le Pen, që është themelues i kësaj partie anti-evropiane dhe anti-emigracionit./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme