Paralajmëron Banka Botërore: Ekonomia globale përballet me një perspektivë të zymtë

08:38 | 12 Janar 2022

Ekonomia globale po përballet me një “perspektivë të zymtë”, këtë e ka paralajmëruar presidenti i Bankës Botërore, David Malpass, pasi pasgoditjet e pandemisë vazhdojnë të rëndojnë mbi rritjen, veçanërisht në vendet e varfra, raporton BBC, transmeton arbresh.info.

Parashikimi i fundit i organizatës së tij parashikon se rritja globale do të ngadalësohet në 4.1% këtë vit nga 5.5% në 2021.

Ai ia atribuoi ngadalësimin kërcënimeve të virusit, zbutjes së ndihmës së qeverisë dhe një rikthimi fillestar të zbehjes së kërkesës.

Por Malpass tha se shqetësimi i tij më i madh ishte zgjerimi i pabarazisë globale.

“Zvarritja e madhe është pabarazia që është ndërtuar në sistem,”  tha ai BBC-së, duke vënë në dukje se vendet më të varfra ishin veçanërisht të cenueshme ndaj dëmeve ekonomike nga përpjekjet për të luftuar inflacionin.

“Perspektiva për vendet më të dobëta do të mbetet gjithnjë e më shumë prapa. Kjo shkakton pasiguri.”

Deri në vitin 2023, aktiviteti ekonomik në të gjitha ekonomitë e përparuara, si SHBA, Eurozona dhe Japonia, ka të ngjarë të jenë rikuperuar nga goditja që mori gjatë pandemisë, theksoi banka.

Por prodhimi për vendet në zhvillim dhe ato që po shkojnë drejt zhvillimit pritet të mbetet 4% më i ulët se sa ishte përpara se të godiste Covid.

Malpass fajësoi po ashtu programet stimuluese në vendet më të pasura për përkeqësimin e ndarjes duke nxitur inflacionin global. Ndërsa zyrtarët në shumë vende, përfshirë SHBA-në, tani pritet të rrisin normat e interesit në përpjekje për të frenuar rritjen e çmimeve, Malpass paralajmëroi se kostot më të larta të huamarrjes mund të dëmtojnë aktivitetin ekonomik – veçanërisht në ekonomitë më të dobëta./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara