Papa Françesku do të vizitojë Irakun, pavarësisht rreziqeve

07:36 | 5 Mars 2021

Papa Françesku do të fluturojë drejt Irakut gjatë ditës së premte dhe pritet të bëjë vizitën e parë në vend dhe udhëtimin e tij të parë ndërkombëtar që nga fillimi i pandemisë.

Udhëtimi katër-ditor ka për qëllim të sigurojë komunitetin e krishterë në rënie dhe të nxisë dialogun ndërfetar, shkruan BBC, transmeton portal arbresh.info

Papa do të takojë klerikun mysliman Shia më të nderuar të Irakut, do të thotë një lutje në Mosul dhe do të kremtojë meshën në një stadium.

Ai ka këmbëngulur për udhëtim pavarësisht rritjes së infeksioneve me koronavirus në Irak dhe shqetësimeve për sigurinë e tij.

Disa orë pas një sulmi me raketa në një bazë që priste trupat amerikane të mërkurën, Papa tha se të krishterët irakianë nuk mund të “lëshoheshin për herë të dytë”.

Papa Gjon Pali II anuloi planet për një udhëtim në fund të vitit 1999 pasi bisedimet me qeverinë e atëhershme të Presidentit Saddam Hussein u prishën.

Në dy dekada që nga ajo kohë, një nga bashkësitë më të vjetra të krishtere në botë ka parë numrin e saj të bie nga 1.4 milion në rreth 250,000.

Shumë kanë ikur jashtë vendit për t’i shpëtuar dhunës së motivuar fetare që ka pllakosur vendin që nga viti 2003, kur edhe u rrëzua Saddami.

Dhjetëra mijëra të krishterë në Irak u zhvendosën edhe pasi Shteti Islamik u pushtua në Irakun verior në 2014, duke shkatërruar kishat e tyre historike, duke konfiskuar pronën e tyre dhe duke u dhënë atyre zgjedhjen për të paguar një taksë, për t’u kthyer, për t’u larguar ose për t’u përballur me vdekjen./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara