Pamjet LIVE: Katër astronautë nga tri vende të ndryshme nisen nga Toka për në hapësirë

12:06 | 23 Prill 2021

Anija kozmike e SpaceX, Crew Dragon Endeavour dhe raketa Falcon 9 tanimë kanë filluar ngritjen nga Qendra Hapësinore e NASA-s në Florida.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Shane Kimbrough dhe Megan McArthur nga NASA, Thomas Pesquet i Agjencisë Evropiane të Hapësirës dhe Akihiko Hoshide i Agjencisë Hapësinore Japoneze do të bashkohen me ekuipazhin e stacionit, për një mision afërsisht gjashtë muaj.

Ky do të jetë nisja e parë përmes Programit të NASA-s të Ekipit Komercial për të fluturuar me dy astronautë partnerë ndërkombëtarë dhe ripërdorimi i parë i një anije kozmike Crew Dragon dhe raketa Falcon 9 për një mision ekuipazhi.

Sapo të arrijnë në stacion, astronautët Crew-2 do të kalojnë shumë kohë në shkencë – në aspekte të tilla si teknologjia mjekësore, shëndeti i njeriut dhe materialet për të përfituar jetën në Tokë.

Stacioni hapësinor është një platformë unike shkencore, që u mundëson studiuesve nga e gjithë bota të vënë talentet e tyre për të punuar në eksperimente inovative.

Atje thuhet se ka instrumente që monitorojnë klimën globale të planetit tonë, ndryshimet mjedisore dhe rreziqet natyrore.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara