Pakistani dhe Arabia Saudite kryejnë stërvitje të përbashkëta detare

22:01 | 13 Shkurt 2018

Ushtrime të përbashkëta detare mes Forcave Detare Saudite dhe minierës së Pakistanit po vazhdojnë në Gjirin Persik.

Ushtrimet, të koduara me emrin Nassem al-Bahr, filluan të djelën në bazën detare King Abdulaziz në portin Al-Jubail përgjatë Gjirit Persik, transmeton portali arbresh.info

Ushtrimet pritet të zgjasin një javë dhe janë përqendruar në forcimin e sigurisë mes dy vendeve, përfshirë është atë kundër piraterisë.

Islamabad dhe Rijad historikisht kanë mbajtur një marrëdhënie shumë të ngushtë.

Megjithëse të dy vendet e kanë mohuar atë, studiuesit bërthamorë kanë akuzuar Arabinë Saudite për financimin e programit bërthamor të Pakistanit. Ndërkohë, Pakistani i ka dhënë ekspertizën e tyre ushtarake Mbretërisë, duke kryer shpesh ushtrime dhe trajnime të përbashkëta me trupat saudite me më pak eksperiencë./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale