Obama me fjalë të mëdha për Merkelin: Me ty bota i ka rezistuar shumë stuhive

16:02 | 22 Tetor 2021

Ish-presidenti i SHBA-ve, Barack Obama, iu bashkua udhëheqësve evropianë dhe botërorë në nderimin e kancelares gjermane Angela Merkel në fund të samitit të saj të fundit të BE-së.

“Faleminderit! Bota i ka rezistuar shumë stuhive. Shumë njerëz, vajza dhe djem, burra dhe gra, kanë një model për t’u ndjekur në momente të vështira. Unë e di pse jam një prej tyre,” tha ish-presidenti amerikan në një video të postuar në Twitter.

Këshilli Europian zhvilloi ceremoninë e lamtumirës për kancelaren gjermane Angela Merkel, e cila do të largohet përfundimisht nga skena politike. Merkel drejtoi Gjermaninë për 16 vjet dhe cilësohet si “grua e hekurt”.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara