Netanyahu përshkruhet si Hitleri nga protestuesit gjatë udhëtimit historik në Australi (Foto)

20:40 | 23 Shkurt 2017

Kryeministri izraelit Benjamin Netanjahu u prit nga protestuesit pro-palestinezë me posterë që e  përshkruanin atë si Adolf Hitler, gjatë vizitës së tij zyrtare shtetërore në Australi.

Rreth 650 demonstrues pro-palestinezë u mblodhën në Sydney të enjten për të protestuar kundër vizitës, ndërsa disa nga ata mbanin posterë të Netanjahu me mustaqe si të Hitlerit dhe e etiketonin ‘fashist’, transmeton arbresh.info.

Të tjerë në turmë mbanin pankarta duke e quajtur Netanyahun “kriminel lufte” dhe “terrorist” dhe i kishin kritikuar ashpër lidhje e forta të qeverisë Australiane me Izraelin.

Policia i ndaloi protestuesit para se të mbërrinin në hotelin e Netanyahu në qendër të Sydney.

Udhëtimi katër ditor i Netanyahut filloi të mërkurën, kur ai mbërriti në Australi ku u prit ngrohtë nga kryeministri, Malcolm Turnbull, i cili përgëzoi marrëdhëniet mes dy vendeve./Arbresh.info

n3 n4 n5 n6

n1

n2

Shpërndaje në rrjete sociale

Të ngjashme