Në mbledhjen e G7 do të diskutohet për të mbrojtur demokracitë nga kërcënimet si Rusia dhe Kina

10:05 | 4 Maj 2021

Britania sot do të kërkojë të pajtohet me veprime vendimtare nga partnerët e G7 për të mbrojtur demokracitë kundër kërcënimeve globale si ato të paraqitura nga Kina dhe Rusia.

Duke pritur ditën e dytë të një takimi të ministrave të jashtëm në Londër, i krijuar për të hedhur bazat për një samit të udhëheqësve në qershor, Raab do të drejtojë bisedimet midis Grupit të Shtatë kombeve të pasura mbi kërcënimet ndaj demokracisë, lirive dhe të drejtave të njeriut, transmeton arbresh.info

“Presidenca e MB e G7 është një mundësi për të bashkuar shoqëri të hapura, demokratike dhe për të demonstruar unitet në një kohë kur është shumë e nevojshme për të trajtuar sfidat e përbashkëta dhe kërcënimet në rritje,” tha Raab në një deklaratë.

Përveç anëtarëve të G7, Kanada, Franca, Gjermania Italia, Japonia dhe Shtetet e Bashkuara, Britania ka ftuar gjithashtu ministra nga Australia, India, Afrika e Jugut dhe Koreja e Jugut këtë javë.

Takimi i tyre i parë ballë për ballë në dy vjet është parë nga Britania si një shans për të forcuar mbështetjen për sistemin ndërkombëtar të bazuar në rregulla në një kohë kur thotë se ndikimi ekonomik i Kinës dhe veprimtaria malinje ruse kërcënojnë ta minojnë atë.

Të hënën, pasi u takua me Raab, Sekretari i Shtetit të SHBA-ve Antony Blinken tha se kishte nevojë të përpiqesh të krijosh një aleancë globale të vendeve liridashëse, megjithëse theksoi se ai nuk dëshironte ta mbante Kinën, por të sigurohet që ajo t’i përmbahet rregullave.

Diskutimi i së martës do të mbulojë gjithashtu grushtin e shtetit në Mianmar, duke kërkuar veprime më të forta kundër juntës ushtarake në formën e sanksioneve të zgjeruara, mbështetjen për embargot e armëve dhe më shumë ndihmë humanitare.

Në pasdite bisedimet do t’i drejtohen Rusisë, duke përfshirë mënyrën se si t’i përgjigjeni një grupi manovrash në kufirin me Ukrainën dhe burgosjen e kritikut të Kremlinit Alexei Navalny.

Raab tha të Dielën se ai dëshironte që G7 të konsideronte një njësi të përbashkët kundërshtimi për të trajtuar dezinformimin dhe propagandën ruse./Reuters/arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara