Mjekët: Navalny është drejt rrezikut të ‘dështimit’ të veshkave

19:28 | 17 Prill 2021

Kritiku i burgosur i Kremlinit, Alexei Navalny, është drejt rrezikut në rritje të ‘dështimit’ të veshkave dhe shikimi i tij po përkeqësohet pas më shumë se dy javësh në grevë urie, tha të shtunën një sindikatë mjekësore.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Navalny, 44-vjeç, një kundërshtar i presidentit rus, Vladimir Putin, njoftoi një grevë urie në fund të muajit mars, në shenjë proteste ndaj asaj që ai tha se iu ishte refuzuar trajtimi i duhur i dhimbjes akute të shpinës dhe këmbës nga autoritetet e burgut.

“Gjendja e tij është me të vërtetë kritike”, tha Alexandra Zakharova, një përfaqësuese e sindikatës së Aleancës së Mjekëve – një grup që konsiderohet nga autoritetet ruse si grup i aktivistëve të opozitës.

Ajo përmendi testet e marra përmes avokatëve të Navalny-t, duke thënë se anëtarët e unionit nuk e kishin ekzaminuar vetë atë.

“Ne i kemi parë testet, janë shumë të këqija”, tha ajo për Reuters.

Lajmet më të lexuara