Liberalët e Trudeau’s fitojnë zgjedhjet në Kanada, por humbasin shumicën

08:38 | 21 Shtator 2021

Kanadezët i dhanë fitoren Partisë Liberale të Kryeministrit Justin Trudeau në zgjedhjet parlamentare të së hënës, por rreziku i tij për të fituar shumicën e vendeve duket se ka dështuar, transmeton arbresh.info.

Liberalët ishin në rrugën e duhur për të fituar shumicën e vendeve nga çdo parti.

49-vjeçari Trudeau drejtoi fuqinë e yllit të babait të tij, ikonës Liberale dhe kryeministrit të ndjerë Pierre Trudeau, kur ai fitoi për herë të parë zgjedhjet në 2015 dhe tani duket se e ka udhëhequr partinë e tij në përfundimin e lartë në dy zgjedhje që nga ajo kohë.

Liberalët ishin udhëheqës në 148 vota, Konservatorët në 103, Blloku Québécois me qendër në Quebec në 28 dhe Partia e Majtë Demokratike e Re në 22.

Nuk dukej se Trudeau do të fitonte vende të mjaftueshme për të shmangur mbështetjen në ndihmën e partive të tjera për të miratuar legjislacionin. Trudeau hyri në zgjedhje duke udhëhequr një qeveri të qëndrueshme të pakicës që nuk ishte nën kërcënimin e rrëzimit.

Opozita ishte e pamëshirshme duke akuzuar Trudeau për thirrjen e një votimi të panevojshëm të hershëm – dy vjet para afatit – për ambicien e tij personale.

Trudeau vuri bast se kanadezët nuk donin një qeveri konservatore gjatë një pandemie.

Kanadaja tani është ndër vendet më të vaksinuara plotësisht në botë dhe qeveria e Trudeau shpenzoi qindra miliarda dollarë për të mbështetur ekonominë mes bllokimeve dhe ai argumentoi se qasja e Konservatorëve, e cila ka qenë skeptike ndaj bllokimeve dhe mandateve të vaksinave, do të ishte e rrezikshme dhe thotë se kanadezët kanë nevojë për një qeveri që ndjek shkencën.

Udhëheqësja konservatore Erin O’Toole nuk kërkoi që kandidatët e partisë së tij të vaksinoheshin dhe nuk tha se sa ishin të pavaksinuar. O’Toole e përshkroi vaksinimin si një vendim shëndetësor personal, por një numër në rritje i kanadezëve të vaksinuar janë gjithnjë e më të mërzitur me ata që refuzojnë të vaksinohen.

Trudeau mbështet bërjen e vaksinave të detyrueshme për kanadezët për të udhëtuar me ajër ose hekurudhë, diçka që Konservatorët kundërshtojnë. Dhe Trudeau ka theksuar se Alberta, e drejtuar nga një qeveri provinciale konservatore, është në krizë, transmeton arbresh.info.

Kryeministri i Albertës, Jason Kenney, një aleat i O’Toole, tha se provincës mund t’i mbarojnë shtretërit dhe personeli për njësitë e kujdesit intensiv brenda pak ditësh. Kenney kërkoi falje për situatën e rëndë dhe tani po prezanton pa dëshirë një pasaportë vaksine dhe po imponon një urdhër të detyrueshëm për punë nga shtëpia dy muaj pas heqjes së pothuajse të gjitha kufizimeve.

Një fitore konservatore do të kishte përfaqësuar një qortim të Trudeau kundër një politikani me një pjesë të njohjes së emrit të tij. O’Toole, 47 vjeç, është një veteran ushtarak, ish -avokat dhe anëtar i Parlamentit për nëntë vjet.

O’Toole e reklamoi veten një vit më parë si një “Konservator i vërtetë-blu”. Ai u bë udhëheqës i Partisë Konservatore me një premtim për të “marrë Kanadanë”, por menjëherë filloi të punojë për ta shtyrë partinë drejt qendrës politike.

Strategjia e O’Toole, e cila përfshinte mospranimin e pozicioneve të mbajtura nga partia e tij në çështje të tilla si ndryshimi i klimës, armët dhe buxhetet e balancuara, ishte projektuar për të apeluar në një seksion më të gjerë të votuesve në një vend që tenton të jetë shumë më liberal sesa fqinji jugor.

Djali i një politikani shumëvjeçar është përballur me kritika se do të thotë dhe do të bëjë gjithçka për t’u zgjedhur, raporton Associated Press, transmeton arbresh.info/

Nëse kanadezët e moderuar besonin se O’Toole është konservatori progresiv që ai pretendon të jetë dhe nëse ai i tjetërsoi konservatorët tradicionalë u bënë pyetje qendrore të fushatës.

Adrian Archambault, një banor 53-vjeçar i Vancouver, votoi Liberal dhe tha se nuk e kishte problem që zgjedhjet të mbaheshin gjatë një pandemie. Ai vuri në dukje se zgjedhjet krahinore kanë ndodhur gjithashtu gjatë pandemisë.

“Të gjithë kanë qenë kaq të preokupuar me COVID vitet e fundit, nuk ishte ndoshta një gjë e keqe të bëje një lloj rikontrolli,” tha ai.

Ish-Presidenti amerikan Barack Obama dhe ish-kandidatja e Partisë Demokratike, Hillary Clinton kanë postuar në Twitter mbështetjen për Trudeau. Nuk kishte një miratim nga Trump të O’Toole. Bashkë-kryesuesi i fushatës konservatore Walied Soliman tha se nuk ka asnjë përputhje mes O’Toole dhe Trumpizmit. Soliman tha më herët gjatë ditës mbajtja e Trudeau në një qeveri të pakicës do të ishte një fitore për O’Toole./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara