Ky është shteti që po nis fushatën e madhe kundër produkteve hallall

22:04 | 10 Tetor 2018

Autoritetet kineze kanë nisur një fushatë kundër shitjes së produkteve hallall, për të ndaluar përhapjen e fesë Islame, e cila sipas kinezëve, ndikon në rritjen e ekstremizmit.

Në një takim të zhvilluar ditën e hënë, liderët e Partisë Komuniste në Urumqi, kryeqendrën e rajonit Xinjiang, ku edhe jeton një numër i madh besimtarësh muslimanë, u betuan se do të nisnin luftën kundër “pan-hallallizimit”.

Produktet e përditshme, si ushqimet apo pastat e dhëmbëve duhet të prodhohen sipas ligjeve Islame.

Kina ka qenë subjekt i kritikave të rënda nga grupet e të drejtave dhe qeveritë e huaja, për shkak të arrestimeve të mbi një milion ujgurëve, kryesisht myslimanë.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara