Kritikoi mbretërinë, gruaja tajlandeze dënohet me 43 vjet burg

23:47 | 19 Janar 2021

Një grua nga Tajlanda është dënuar me burg për 43 vjet, pasi kritikoi familjen mbretërore.

Ky është dënimi më i ashpër që është dhënë ndonëjehërë për fyrje ndaj monarkisë në Tajlandë, shkruan BBC, transmeton portal arbresh.info

Ish-nënpunësja civile, e njohur vetëm si Anchan, postoi klipe audio nga një podcast në media sociale. 63-vjeçarja tha se ajo thjesht kishte shpërndarë skedarët audio dhe nuk kishte komentuar përmbajtjen.

Ligji i monarkisë, ndalon çdo fyerje ndaj monarkisë dhe është një ndër më të rreptët në botë.

Pas një pushimi tre vjeçar, Tajlanda ringjalli ligjin e diskutueshëm në fund të vitit të kaluar në një përpjekje për të frenuar muajt e protestave anti-qeveritare, me demonstruesit që kërkonin ndryshime në monarki.

Anchan u deklarua fajtore për 29 shkelje të ndara të shpërndarjes dhe postimit të klipeve në YouTube dhe Facebook midis 2014 dhe 2015, tha avokati i saj për agjencinë e lajmeve Reuters.

Ajo u dënua fillimisht me 87 vjet, por kjo u përgjysmua për shkak të pranimit të fajësisë.

Gjyqi u mbajt me dyer të mbyllura dhe provat kundër të pandehurit u mbajtën sekrete për arsye të sigurisë kombëtare./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara