Koreja Veriore në prag të luftës civile

20:29 | 26 Tetor 2017

Koreja Veriore mund të jetë në prag të luftës civile, ndërsa vendasit e tërbuar synojnë të shkatërrojnë përmendoret dhe monumentet që lavdërojnë dinastinë Kim.

Lideri i Koresë Veriore, Kim Jong-un ka urdhëruar rritjen e sigurisë në vendet ku janë të ngritura përmendore që dëshmojnë historinë e familjes së tij, transmeton portali arbresh.info

Statujat dhe muralet që tregojnë tre liderët e vendit komunist janë vënë në shënjestër nga qytetarët të cilët janë të zemëruar ndaj mirëqenies së dobët në vend.

north-korea-civil-war-1108936

Me rritjen e urisë dhe me sanksionet e fundit ekonomike të vendosura nga OKB, në  popull është shfaqur një zemërim në rritje ndaj Kim dhe qeverisë së tij njëpartiake.

Në veçanti, qytetarët janë të frustruar në rritjen e përqëndrimit në armët bërthamore dhe luftën, përderisa shumica nga ta janë duke jetuar në skamje.

north-korea-civil-war-1108934

Profesori Toshimitsu Shigemura i Universitetit Waseda ka theksuar se ka është njoftuar në lidhje me incidentet që synojnë shkatërrimin e statujave dhe monumenteve për familjen Kim.

Ai ka shtuar se Kim Jong-un është duke e humbur popullaritetin e tij, sidomos te gjeneratat e reja./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale