Koreja e Veriut testoi të premten dy raketa balistike nga një makinë hekurudhore

09:49 | 15 Janar 2022

Koreja e Veriut testoi të premten dy raketa balistike nga një makinë hekurudhore, sipas mediave shtetërore koreano.

Testi vjen pasi Koreja e Veriut tha se testoi me sukses një raketë hipersonike të martën, testi i dytë i supozuar i një arme të tillë nga regjimi i Kim Jong-un brenda një jave dhe i treti që nga dita e Vitit të Ri.

Stërvitja e provës e së premtes u përdor për “kontrollimin dhe gjykimin e aftësive” të “regjimentit të raketave hekurudhore të provincës Phyongan”, njoftoi Agjencia Qendrore Koreane e Lajmeve, raporton cnn.

Kjo nuk është hera e parë që Koreja e Veriut lëshon raketa nga një makinë hekurudhore. Ai kreu një test të ngjashëm shtatorin e kaluar.

Nisjet testuese u mbikëqyrën nga oficerët komandues të Ushtrisë Popullore Koreane dhe zyrtarët kryesorë të Akademisë së Shkencave të Mbrojtjes.

Ushtria koreano-jugore dyshon se predha kishte një distancë fluturimi prej rreth 430 kilometrash dhe një lartësi prej rreth 36 kilometrash ndërsa autoritetet e inteligjencës së Koresë së Jugut dhe SHBA po analizojnë detaje të mëtejshme./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara