Kina trajnon fëmijët të përdorin robotët në garë kundër Amerikës

11:57 | 8 Nëntor 2018

KINA është duke i trajnuar fëmijët të përdorin robotë vrasës pasi oferta për të lëvizur përpara SHBA-së në garën e armëve shkruan BBC përcjell arbresh.info

Vendi aziatik ka zgjedhur 27 djem dhe 4 vajza qe t’i nënshtrohen “programit eksperimental të sistemeve të armëve inteligjente”.

Ata janë zgjedhur nga 5000 kandidatë në Institutin e Teknologjisë të Pekinit.

Pas kursit katërvjeçar, ata do të kalojnë në një program PhH për të udhëhequr armët e Kinës.

Një profesor i BIT tha: “Këta fëmijë janë jashtëzakonisht të ndritshëm, por të qenit të ndritshëm nuk mjafton.

“Ne jemi duke kërkuar për cilësi tjera si për shembull të menduarit, dëshira për tu ndeshur, një këmbëngulje kur ballafaqohen me sfida”.

“Një pasion për zhvillimin e armëve të reja është një domosdoshmëri … dhe ata gjithashtu duhet të jenë patriotë”.

Masa vjen në mes të konkurrencës së saj me SHBA për të zhvilluar teknologjinë e vrasjes për luftë, raporton South China Morning Post.

Këtu përfshihen nëndetëset bërthamore dhe robotët mikroskopikë që zvarriten në enët e gjakut të njeriut.

Secili student duhet të monitorohet nga dy shkencëtarë të armëve të lartë dhe ata do të specializohen në inxhinieri, elektronikë dhe dizajn armë.

Një student tha: “Kur mbërrita në Pekin, kam qëndruar në stacionin hekurudhor për një kohë të gjatë.

“Por pastaj shkova në BIT. Unë nuk mund të rezistojë largimin. ”

Një tjetër shtoi: “Ne po ecim në një rrugë të re, duke bërë gjëra që askush nuk ka bërë më parë”.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara