Katari, me shifra rekorde të të infektuarve, por më pak të vdekur se në vendet

23:20 | 26 Gusht 2020

Katari ka qenë dëshmitar i shkallës më të lartë të infeksioneve me koronavirus në botë për kokë banori, por një nga nivelet më të ulët të vdekjes për shkak të testimit të gjerë, një popullate të re dhe shpenzimeve të konsiderueshme të kujdesit shëndetësor.

Sipas Al Jazeera, përcjell Telegrafi, me 40.702 raste për milion banorë që prej fillimit të pandemisë, Katari ndiqet nga Bahreini, i cili ka parë afro 29,000 raste për milion, dhe San Marino me më shumë se 21,000.

Bëhet fjalë për Katarin që është “shtëpia” e rreth 2.88 milionë njerëzve, më shumë se dy milionë prej tyre janë punëtorë migrantë.

Shkalla më e lartë e infeksionit për banorë

Autoritetet shëndetësore të Katarit janë këmbëngulëse se për shkallën e lartë të të infektuarve ka një faktor mbi të gjitha: Testimi.

Pothuajse 600,000 njerëz janë testuar për coronavirusin e ri që nga e marta – kjo është më shumë se një e pesta e popullsisë.

“Për shkak të pragut tonë të ulët për testim, ne kemi identifikuar shumë më tepër raste asimptomatike dhe të butë të virusit sesa vendet e tjera”, tha kryetari i Grupit Kombëtar Strategjik për COVID-19, Abdullatif al-Khal për agjencinë e lajmeve AFP.

Por përtej kësaj, Katari është përballur me shpërthime lokale që përhapen shpejt për shkak të besimit të saj ndaj punëtorëve të huaj që jetojnë në kushte të ngujuara, jo-sanitare, pasi ajo transformon vendin që çon deri në Kupën e Botës së Futbollit 2022.
Zona Industriale në kryeqytet, Doha, vendi i rritjes së parë të rasteve të raportuara në vend, “u vu nën rrethim” nga forcat e sigurisë dhe u përmbyt me ekipe të shëndetit publik për të përmirësuar shpërthimin në fillim të këtij viti.

Zyrtarët gjithashtu thonë që rregulla të reja të rrepta u sollën për të përmirësuar higjienën në akomodimin e punëtorëve migrantë.

Cila ishte strategjia e testimit?

Për dallim nga disa vende të Gjirit, të cilët kanë zgjedhur testimin sistematik, Doha “zbriti” në grupe më të rrezikuara ndaj infeksionit, përfshirë punëtorët migrantë dhe vendasit që ktheheshin nga jashtë.

Tani janë testuar më shumë se një në pesë banorë, dhe në kulmin e pandemisë, më shumë se një në katër prej këtyre testeve ishin pozitivë, sipas një burimi laboratori.

Pse shkalla e vdekjes është kaq e ulët?

Investimi i rëndë i Katarit të pasur me gaz në sistemin e tij të kujdesit shëndetësor vitet e fundit, shoqëruar me popullsinë e tij të re (një moshë mesatare prej 31.5 vjet), ndihmoi për të mbajtur shkallën e vdekjes së tij ndër më të ulëtat në botë, thonë autoritetet dhe ekspertët, shkruan Al Jazeera, përcjell Telegrafi.

Një total prej 194 njerëz kanë vdekur deri të martën – vetëm 0.17 për qind e numrit të përgjithshëm të të infektuarve – sipas statistikave zyrtare.

Shkalla e vdekjes së Katarit me 67 vdekje për një milion banorë është e dyta më e ulët në bllokun e Këshillit të Bashkëpunimit të Gjirit (GCC), pas vetëm Emirateve të Bashkuara Arabe me 37 për milion.

Në të kundërt, Shtetet e Bashkuara, vendi i prekur më keq, ka raportuar 523 vdekje për milion.

“Ata ndoshta kanë [një nga] sistemet më të mira shëndetësore – ata janë të pajisur mirë dhe ata ishin të përgatitur mirë”, tha Abdinasir Abubakar, nga zyra rajonale e Organizatës Botërore të Shëndetit (WHO) për Mesdheun Lindor.

Infrastruktura e kujdesit kritik të Katarit rezultoi gjithashtu elastike, në kontrast me disa vende ku shkalla e vdekjes ka qenë shumë më e lartë.

Njësitë e kujdesit intensiv të shtetit të Gjirit arritën vetëm kapacitetin 76 për qind në kulmin e shpërthimit, tha ministria e shëndetësisë.

A ekziston rreziku i një “goditje të dytë”?

Që nga 20 gusht, shkalla “R” e Katarit, numri i personave që çdo person i infektuar vazhdon të infektohet, kishte rënë në “shumë nën një dhe mbetet i qëndrueshëm”, tha Khal.

“Katari ka hequr pjesërisht disa kufizime dhe ne mund të presim ringjallje”, tha Abubakar i OBSH-së. “Por ne presim që ata të mbajnë disa masa dhe të intensifikojnë testimin dhe gjurmimin, dhe menaxhimin e rasteve”.

Rregullat e distancës fizike po zbatohen në vendet e punës dhe vendet publike dhe kërkohet që të vendosen maskat në dyqane dhe kur ndodhen jashtë për arsye të tjera, përveç stërvitjeve.

Gjithashtu, si kujdes nga një valë tjetër e infeksioneve, autoritetet kanë ndërmarrë masa të jashtëzakonshme, madje duke përfshirë edhe emërtimin publik të atyre që shkelin vetë-karantinën – diçka e paparë në shoqërinë tradicionale.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara