Kampet e refugjatëve në Greqi në prag të katastrofës

14:02 | 1 Nëntor 2019

Mijëra njerëz që jetojnë në kampe refugjatësh  në dy ishuj grekë janë “në buzë të katastrofës”, tha mbikëqyrësi i Evropës për të drejtat e njeriut.

Dunja Mijatovic, Komisionere e Këshillit të Evropës për të Drejtat e Njeriut, foli për një “situatë shpërthyese” në ishujt e Egjeut, shtëpi për 36,000 azilkërkues, transmeton portali arbresh.info.

Disa orë më vonë, parlamenti i Greqisë miratoi një projektligj për të ndjekur me shpejtësi dëbimet.

Kryeministri tha se refugjatët do të mbroheshin por portat e Greqisë nuk do të hapen për të gjithë.

Opozita e krahut të majtë ka kritikuar ligjin dhe disa grupe humanitare, përfshirë agjencinë e refugjatëve të Kombeve të Bashkuara UNHCR, kanë paralajmëruar se mund të kufizojë mbrojtjen për azilkërkuesit.

Por kryeministri i djathtë i qendrës Kyriakos Mitsotakis tha se masa do të pengojë ata që nuk kanë të drejtë azili, duke i thënë parlamentit: “Mjaft është mjaft.”

Gati një milion refugjatë migrantë, përfshirë shumë luftë të ikur në Siri, kaluan nga Turqia në ishujt Grek në vitin 2015. Turqia ra dakord një marrëveshje financiare me BE për të frenuar fluksin, por ende po pret 3.6 milionë sirianë.

Në muajt e fundit numrat janë rritur dhe të gjitha kampe në ishujt grekë janë mbushur përtej kapacitetit.

Zonja Mijatovic vizitoi ambientet e pritjes në ishujt e Lesbos dhe Samos. Lesbos ka një kapacitet prej 2.840 por aktualisht po strehon 16.924 imigrantë, shumë prej tyre në kampin e mërzitur të Moria./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara