Google ADS

Johnson: Britania në ‘momentin e rrezikut maksimal’

11:27 | 27 Prill 2020

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, në ditën e parë të punës pas shërimit me Covid-19, ka theksuar se Britania e Madhe është në ‘momentin e rrezikut maksimal’.

Në paraqitjen e tij të parë pas sëmundjes vdekjeprurëse, Johsnon paralajmëroi se edhe pse shenjat janë pozitive, nuk do të nxitohet për të rihapur ekonomine, transmeton portal arbresh.info

Kryeministri do të kryesojë mbledhjen e përditshme të mëngjesit të ditës së hënë “C-19” të ministrave të moshuar, me ndihmës që insistojnë se ai është shëruar dhe do të rifillojë të gjitha detyrat e kryeministrit. Qeveria, e cila është udhëhequr nga Sekretari i Jashtëm Dominic Raab në mungesë të Johnson, është nën presion për të dhënë një rrugëdalje nga bllokimi.

Duke iu përgjigjur thirrjeve për një lehtësim të kufizimeve, kryeministri tha se lëvizja shumë shpejt do të rrezikonte “një shpërthim të dytë të madh dhe më shumë humbje jetësh”.

Duke e përshkruar koronavirusin “nga përvoja personale” si “një sulmues i papritur dhe i padukshëm”, ai tha se Mbretëria e Bashkuar tani ishte në momentin më të vështirë.

Johnson tha se qeveria do të rregullojë rregullat vetëm “kur jemi të sigurt se kjo fazë e parë ka mbaruar”, me shenja të qarta që vdekja dhe shkalla e infeksionit po bie, dhe “sfidat” e rritjes së kapacitetit të testimit dhe marrjes së PPE [personale pajisje mbrojtëse] për stafin shëndetësor janë përmbushur./arbresh.info/