Islamistët e Pakistanit anulojnë protestat gjithë popullore

12:37 | 27 Nëntor 2017

Islamistët e Pakistanit të cilët u përleshën me policinë gjatë fundjavës, kanë anuluar protestat gjithë popullore pas dorëheqjes së ministrit të drejtësisë Zahid Hamid.

Raportimet nga Islamabadi dhe qytetet tjera thonë se protestuesit kanë nisur të largohen, transmeton portali arbresh.info

Ata kanë bllokuar rrugën kryesore në kryeqytet për javë të tëra, duke kërkuar shkarkimin e Hamidit për blasfemi. Ai më pas kishte kërkuar falje për atë siç e kishte quajtur ai një gabim.

Të paktën gjashtë persona besohet të jenë vrarë kur përplasjet shpërthyen të shtunën dhe rreth 200 u plagosën.

Qeveria civile po kritikohet për mbështetjen e krizës, e cila ngre pyetje të reja rreth rolit të ushtrisë në politikën pakistaneze.

Ministri i drejtësisë u akuzua nga protestuesit për blasfemi, pasi një referencë ndaj Profetit Muhamed ishte lënë jashtë një versioni të rishikuar të betimit zgjedhor./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale