Ishin njoftuar në internet, britanikja humbet 113 mijë funte nga i dashuri mashtrues

15:35 | 6 Maj 2021

Një grua thotë se po përballet me falimentim pasi humbi 113,000 mijë funta nga një mashtrues që u takua në një faqe takimesh.

Rachel Elwell, nga West Midlands, tha se burri, i cili pretendoi se jetonte afër, i tha asaj se ai kishte shkuar jashtë për një kontratë inxhinierie në Ukrainë, transmeton arbresh.info

Ai e bindi atë me dokumente dhe fotografi se i duheshin para për çështje se paratë i ishin pakësuar dhe deklaroi se ishte marrë peng nga fajdexhinjtë.

Zonja Elwell, 50, tha se nuk kishte asnjë garanci për kthimin e parave.

E pyetur pse i kishte dhënë para një burri që nuk e kishte takuar kurrë, menaxheri i eksportit, i Brownhills, tha: “Kur ai më tha jeta e tij ishte në rrezik dhe nuk dëgjova prej tij, mendova se ai ishte vrarë .

“A mund ta imagjinoni ndjenjën se jeni përgjegjës nëse dikush jeton apo vdes?”

Zonja Elwell tha pasi ai e kishte kontaktuar atë më 1 janar duke pretenduar se jetonte në Cannock, “fotografia e tij dukej bukur”, ai “dukej se i pëlqente të njëjtat gjëra si unë” dhe “dukej një djalë mjaft i hapur dhe i mirëfilltë”.

Burri i tha asaj se do të duhej të prisnin me javë të tëra për t’u takuar pasi ai do të kishte nevojë të qëndronte në Ukrainë, por më vonë telefonoi duke pretenduar se ligjet në atë vend kishin ndryshuar për shkak të Covid dhe ai tani duhej të paguante taksë para se të fillonte ndonjë punë inxhinierike, Znj. Tha Elwell.

Duke treguar historinë e saj për BBC Radio WM, zonja Elwell tha se asaj i ishte thënë se puna ishte ndalur në vend dhe çështjet “dukeshin shumë legjitime”, por më vonë ajo i kishte dërguar para “me dëshirë”.

Ajo deklaroi në një moment se një zyrë e supozuar e taksave i kishte dërguar një letër, prej së cilës e kishte një kopje dhe shtoi: “Ata thanë …” duhet të paguash 160 mijë funta “. Kështu që ai hoqi pensionin, shiti makinë, huazoi para dhe e ndihmova.

“Dua të them se deri në këtë pikë, mendoj se ishin rreth 45 mijëfunta që unë ia kisha dërguar për ta ndihmuar me pagesën e taksave.”/arbresh.info/

Lajmet më të lexuara