Ish-ISIS pengu Nicolas Henin: Rinia i bashkëngjitet xhihadistëve vetëm për tu rebeluar

14:02 | 5 Mars 2015

ISIS është bërë një alternativë popullore për rininë myslimane, sepse nuk ka “asgjë më të mirë në treg” në dispozicion e tyre, sipas gazetarit francez dhe ish pengut Nicolas Henin.

“Ju e dini, 20 deri në 40 vjet më parë, kur një djalë është rebeluar kundër prindërve të tij, ai do të thoshte:” Oh, më jeni mërzit, do te shkoj në Katmandu dhe jam duke shkuar për tu droguar, ‘”tha Henin për NBC News. “Në ditët e sotme, nëse të rinjtë duan të rrebelohen kundër prindërve të tyre, ata shkojnë në Siri për të luftuar,” shtoi ai.

Henin, i cili promovoi një libër të ri rreth robërisë së tij të quajtur, “Akademia Xhihad”, u mbajt peng  nga qershori 2013 deri në prill 2014. Shokët e qelisë ishin gazetarë amerikan si James Foley dhe Steven Sotloff  si dhe punëtorë ndihmës britanikë David Haines dhe Alan Henning të gjithë prej të cilëve u pre koka nga ISIS vitin e kaluar. Por Henin u lirua së bashku me tre gazetarë të tjerë francezë, edhe pse kushtet për lirimin e tyre nuk ishin të njohura publikisht.

Henin tha për NBC News se ai shkroi librin për të marrë një qëndrim se si ISIS mund të mundet dhe se si ai beson se  pushtimi i udhëhequr nga SHBA në Irak në 2003 ndihmoi ne hapjen e rrugës për ngritjen e grupit islamik terrorist në Irak dhe Siri.

“Dhe thjeshtë,  vrarja e luftëtarëve të ISIS nuk mund të jetë opsioni i duhur” tha Henin. “Është opsion i kushtueshëm, i rrezikshëm dhe kjo mund të jetë edhe joproduktive, sepse këta njerëz kanë të mitologjinë e mirë, martirizimin” tha Henin.

Në vend të kësaj, Perëndimi dhe aleatët e saj në Lindjen e Mesme duhet të shikoni në mënyrat për të ndaluar “djemtë e humbur” që duan të bëhen terroristë duke bërë ndërprerjen e ISIS në fazën e rekrutimit.

“Një kundërshtar kyç sirian me tha, vetëm jepi popullit vendorë një shpresë dhe do të shihni, në të njëjtën ditë ISIS do të humbas gjysmën e rekrutëve të saj,” shtoi Henin./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale