Irani thotë se për 48 orë mund të rifillojë ndërtimin e armëve me uranium

23:27 | 6 Mars 2018

Autoritetet që merren me prodhimin atomik në Iran, kanë paralajmëruar se ata do të mund të prodhonin uranium të pasuruar për dy ditë, nëse SHBA-të do të dilnin nga Plani i Përbashkët i Veprimit, që do thotë ndalim për ambiciet atomike të Teheranit.

“Nëse Amerika tërhiqet nga marrëveshja, Irani mund të rifillojë pasurimin e saj prej 20 përqaind të uraniumit për më pak se 48 orë”, tha Behrouz Kamalvandi, zëdhënësi i Organizatës së Energjisë Atomike të Iranit, për TV al-Alam, transmeton portali arbresh.info

Sipas tij, Irani mund të pasurojë vetëm uranium deri në 3.67 përqind.

Teherani gjithashtu vendosin dy të tretat e centrifugave të tyre të gazit dhe të gjitha centrifugat e tyre më të avancuara Zippe në ruajtje si pjesë e marrëveshjes. Në këmbim, ata morën lehtësim nga sanksionet e ashpra ndërkombëtare që shkaktuan një recesion ekonomik të prishur në Republikën Islamike.

Çdo 90 ditë, presidenti amerikan duhet ose të vërtetojë ose të refuzojë të vërtetojë se Irani po i bindet kushteve të marrëveshjes

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA), agjencia e OKB-së që ndërmjetësoi marrëveshjen, ka inspektuar vazhdimisht vendet bërthamore të Iranit dhe i ka deklaruar ato në përputhje./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara