Irani rimerr votën e Kombeve të Bashkuara pasi SHBA i mundëson përdorimin e fondeve të ngrira

18:45 | 11 Qershor 2021

Irani rifitoi votën e tij në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara të premten pasi Shtetet e Bashkuara i mundësuan Teheranit të përdorte fondet e ngrira në Korenë e Jugut për të paguar rreth 16 milion dollarë që i detyroheshin trupit botëror.

Irani humbi votën e tij në Asamblenë e Përgjithshme me 193 anëtarë në janar sepse ishte më shumë se dy vjet me vonesë. Ajo i detyrohej gjithsej më shumë se 65 milion dollarë, por pagoi shumën minimale të nevojshme për të rifituar votën e saj, transmeton arbresh.info

“Irani ka paguar shumën minimale të duhur,” tha zëdhënësi i KB. Farhan Haq të premten, duke konfirmuar se Irani mund të votojë përsëri.

Irani thotë se 20 miliardë dollarë të të ardhurave të tij të naftës janë ngrirë në vende si Koreja e Jugut, Iraku dhe Kina që nga viti 2018 nën sanksionet e vendosura nga presidenti i atëhershëm i SHBA-ve Donald Trump.

“Sanksionet e paligjshme të SHBA-ve nuk i kanë privuar njerëzit tanë nga ilaçet; ato gjithashtu kanë parandaluar Iranin që të paguajë detyrimet tona të mbetura ndaj KB.”, Postoi në Twitter Ambasadori i KB i Iranit Majid Takht Ravanchi. “Pas më shumë se 6 muaj pune në të, OKB sot njoftoi se ka marrë fondet.”

Irani ishte në gjendje të votojë në Asamblenë e Përgjithshme të premten për të zgjedhur pesë anëtarë të rinj të Këshillit të Sigurimit të KB.

Ministria e Jashtme e Iranit tha se u kishte propozuar Kombeve të Bashkuara që të mund të përdorte fonde të ngrira në Korenë e Jugut për të paguar detyrimet e saj. Ai tha se trupi botëror ndoqi Departamentin e Thesarit të SHBA për të marrë miratimet e duhura.

“Leja u lëshua kohët e fundit dhe procesi i tërheqjes së tarifës së anëtarësimit nga llogaria e Iranit në bankat koreane dhe transferimi i saj në llogarinë e KB në Seul është asfaltuar dhe kjo pagesë do të bëhet së shpejti,” tha zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane Saeed Khatibzadeh javen e shkuar.

Kur u pyet për çështjen javën e kaluar, Departamenti i Thesarit i SHBA tha se “nuk komenton për licenca specifike”.

Pagesa e KB-së vjen ndërsa administrata e presidentit të SHBA Joe Biden dhe zyrtarët iranianë pritet të fillojnë raundin e tyre të gjashtë të bisedimeve indirekte në Vienë këtë fundjavë rreth mënyrës se si të dy palët mund të rifillojnë pajtueshmërinë me një marrëveshje bërthamore të vitit 2015.

Sipas marrëveshjes me fuqitë kryesore botërore, Irani kufizoi programin e tij bërthamor për ta bërë më të vështirë marrjen e materialit të copëtueshëm për armët atomike në këmbim të lehtësimit nga sanksionet e SHBA, Bashkimit Evropian dhe KB.

Sidoqoftë, Trump e braktisi marrëveshjen në 2018, duke argumentuar se i dha Teheranit lehtësime shumë të sanksioneve për shumë pak kufizime bërthamore dhe vendosi përsëri sanksione që ulën eksportet e naftës në Iran. Irani atëherë u hakmorr rreth një vit më vonë duke shkelur kufijtë në programin e tij bërthamor./reuters/arbresh.info/

Lajmet më të lexuara