Inflacioni në Britani arrin shifrën më të lartë në 40 vjet

12:17 | 20 Korrik 2022

Norma e inflacionit ka arritur një nivel të ri në 40 vjet në Britani të Madhe, duke rritur edhe më shumë koston e jetesës.

Inflacioni i çmimeve të konsumit në Britani arriti normë vjetore prej 9.4% në qershor, nga 9.1% sa ishte në maj, tha Zyra për Statistikat Kombëtare (ONS),shkruan Sky News transmeton arbresh.info

Kjo do të thotë se Britania kishte normën më të lartë të inflacionit në qershor midis G7-s – Kanadaja dhe Japonia nuk kanë raportuar ende të dhënat e qershorit, por asnjëra nuk ka të ngjarë të afrohet me rritjen e çmimeve të Britanisë.

ONS shtoi se shifra e inflacionit të qershorit ishte pjesërisht për shkak të një rritjeje prej 42% nga viti në vit të çmimeve të benzinës dhe një rritje prej gati 10% të çmimeve të ushqimeve. /arbresh.info/

 

Shpërndaje në rrjete sociale