Identifikohet një dinozaur i rrallë në Australi

11:32 | 20 Maj 2020

Një fosil i zbuluar nga një rrëmihës vullnetar në Australi është identifikuar si një dinozaur i rrallë pa dhëmbë që ishte në këtë end rreth 110 milionë vjet më parë.

Elafrosauri, emri i të cilit do të thotë “hardhucë ​​me këmbë të lehta”, ishte i lidhur me Tyrannosaurus Rex dhe Velociraptor, transmeton portali arbresh.info.

Fosili me pesë vertebra është zbuluar gjatë një gërmimi në afërsi të Kepit të Otuej në Victoria më 2015.

Është kocka e parë elafrosaur që është gjetur ndonjëherë në Australi.

Fosili u zbulua nga vullnetarja Jessica Parker, e cila po merrte pjesë në një gërmim vjetor të udhëhequr nga Muzeu i Melburnit.

Në atë kohë, mendohej se ishte nga një zvarranik fluturues i quajtur pterosaur. Por kur paleontologët në Universitetin Swinburne në Melbourne studiuan më tej fosilin, ata kuptuan se ishte një dinozaur i ndërtuar në mënyrë delikate.

“Elafrosaurs kishte qafë të gjata, krahë të ngathët me duar të vogla dhe trupa relativisht të lehtë të ndërtuar”, tha Dr Stephen Poropat.

Fosili tregoi se kafsha ishte e gjatë rreth dy metra. Sidoqoftë, fosile të tjera të gjetura më parë në Tanzani, Kinë dhe Argjentinë tregojnë se ato mund të arrijnë gjatësi deri në gjashtë metra./arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara