Gruaja e shkelmuar nga polici rus bëhet simbol i protestës, kërkon drejtësi

18:08 | 26 Janar 2021

Një grua ruse e cila është bërë një simbol i mënyrës së rëndë që autoritetet goditën protestuesit e anti-Kremlinit në fundjavë pasi u godit me këmbë në dysheme nga një polic që mban shkopin thotë se dëshiron drejtësi.

Margarita Yudina, 54 vjeçe, ishte midis dhjetëra mijëra njerëzve në të gjithë Rusinë që protestuan kundër burgosjes së kritikut të Kremlinit Alexei Navalny të Shtunën. Policia kishte thënë që protestat ishin të paligjshme dhe arrestuan gati 4,000 njerëz, sipas grupit të protestës OVD-Info, transmeton arbresh.info

Mënyra se si u trajtua Yudina në protestat në Shën Petersburg është bërë një skandal kombëtar pas momentit që polici e goditi atë në stomak për të pyetur pse ai dhe kolegët e tij kishin arrestuar një burrë u kap në kamera dhe u bë virale në internet.

Në video, Yudina shihet duke rënë përsëri në trotuar pasi u shkelmua, duke goditur kokën fort. Dokumentet e spitalit tregojnë se ajo pësoi tronditje të trurit dhe i duheshin qepje në pjesën e pasme të kokës.

Ajo thotë se u dërgua në kujdes intensiv para se të transferohej në një repart të rregullt spitali ku u vizitua nga një oficer policie i cili i solli lule dhe i kërkoi falje.

Ajo më vonë u ankua se nuk e kishte mësuar emrin e plotë të oficerit dhe se askush nga policia nuk kishte ardhur për të marrë dëshminë e saj.

Në një intervistë për gazetën Novaya Gazeta botuar të martën, ajo tha se tani dëshironte drejtësi.

“Kjo çështje duhet të vazhdojë rrjedhën e saj ligjore”, tha ajo.

“Kështu që unë kam ndërmend të apeloj në Komitetin Hetimor dhe të zbuloj se kush më sulmoi. Unë dua që personi që më shqelmoi të gjindet dhe të dënohet sipas ligjit”.

Punëtorët e të drejtave thonë se një valë e çështjeve penale është hapur tashmë kundër protestuesve gjatë demonstratave të së Shtunës, por që policia rrallë mban përgjegjësi.

Mbështetësit e Navalny planifikojnë të mblidhen përsëri këtë fundjavë për të kërkuar lirimin e tij pasi ai u vendos në paraburgim për shkeljet me kusht që ai mohon.

Kremlini tha të martën se dhuna të shtunën nga disa protestues ishte e pashembullt dhe agresive. Incidencat e dhunës policore ishin shumë më të pakta dhe po hetoheshin, tha ajo./Reuters/arbresh.info/

Lajmet më të lexuara