Gjermania tërhiqet nga misioni i emigrantëve në Mesdhe

10:35 | 23 Janar 2019

Gjermania nuk do të dërgojë më anije për të marrë pjesë në operacionin Sophia që është kundër kontrabandimit të njerëzve në Detin Mesdhe.

Vendimi do të thotë se fregata Augsburg, aktualisht e vendosur jashtë brigjeve të Libisë, nuk do të zëvendësohet në fillim të muajit të ardhshëm, inspektori i përgjithshëm i Bundeswehr Eberhard Zorn u tha anëtarëve të komisioneve parlamentare të Mbrojtjes dhe Punëve të Jashtme.

Gjithsesi, 10 ushtarët gjermanë që aktualisht punojnë në selinë e operacionit do të mbeten, transmeton portali arbresh.info.

Bashkimi Evropian nisi Operacionin Sophia në vitin 2015 për të kapur kontrabandistët dhe për të mbyllur operacionet e tyre të trafikimit njerëzor në të gjithë Mesdheun, si dhe për të imponuar një embargo armësh mbi Libinë. Mandati i tij përfshinte gjithashtu trajnimin e rojës bregdetare të vendit afrikano-verior.

Sidoqoftë, në të vërtetë, përpjekjet e saj janë përqendruar kryesisht në shpëtimin e mijëra refugjatëve nga anijet e paarsyeshme që përpiqen të shkojnë në Evropë.

Ombudsmani i komitetit të mbrojtjes Fritz Felgentreu tha për transmetuesin publik Deutschlandfunk se refuzimi i Italisë për të lejuar që emigrantët të shpëtonin nga zbarkimi i detit në portet e saj do të thoshte se operacioni nuk mund ta përmbushte mandatin e tij fillestar./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara