Gjenerali amerikan: Kina po rrit aftësitë e saj ushtarake

21:26 | 10 Qershor 2021

Kina po rrit kapacitetet e saj ushtarake me një ritëm shumë serioz, tha gjenerali amerikan Mark Miley sot në Senat.

Në të njëjtën kohë, ai paralajmëroi për rrezikun e një kërcënimi në rritje për paqen dhe stabilitetin global.

“Ne duhet të sigurojmë që fuqitë dhe ekspertizat tona konkurruese dhe teknologjike të ruhen,” tha gjenerali Miley në Komitetin e Shërbimeve të Armatosura të Senatit.

Sipas Reuters, Shtetet e Bashkuara kanë vendosur shtypjen e Kinës në qendër të politikës së saj të sigurisë kombëtare.

Të dy vendet janë në mosmarrëveshje për një numër çështjesh, nga Tajvani dhe të drejtat e njeriut deri te aktivitetet ushtarake kineze në Detin e Kinës Jugore të diskutueshme.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara