Erdogan fiton zgjedhjet, numërohen 97 për qind e votave në Turqi

20:04 | 28 Maj 2023

Rexhep Tajip Erdogan ka fituar zgjedhjet në Turqi, sipas rezultateve jozyrtare të agjencisë shtetërore Anadolu.

Me 97 për qind të kutive të numeruara, Erdogan ka 52 për qind të votave dhe kundërshtari i tij Kemal Kilicdaroglu ka 47.39 për qind.

Deri më tani janë numëruar 91.55% të votave ku

Erdogan: 52.61%

Kilicdaroglu: 47.39%

Shkalla e pjesëmarrjes: 85.41%

Shifrat e publikuara nga Anadolu janë jozyrtare.

Rezultati zyrtar i zgjedhjeve do të publikohet nga Këshilli i Lartë Zgjedhor i Turqisë.

Shpërndaje në rrjete sociale