E fshihte fëmijën në bagazh, rrezikon 20 vjet dënim

11:24 | 13 Nëntor 2018

Një grua franceze është paraqitur para gjykatës nën akuzat e fshehjes së ekzistencës së fëmijës që e mbante në bagazhin e makinës.

Vajza u zbulua nga një mekanik i cili dëgjoi zhurmat kur makina u dërgua për riparime, transmeton portali arbresh.info.

Nëna akuzohet për dhunë të përsëritur kundër një të mituri duke shkaktuar paaftësi të përhershme dhe përballet me deri në 20 vjet burg.

Ajo thuhet se ka fshehur shtatzëninë dhe lindjen nga partneri i saj dhe tre fëmijë më të rritur.

Rosa-Maria Da Cruz, e cila po gjykohet në qytetin qendror të Tulle, e quajti foshnjën Serena dhe e mbajti atë në një dhomë në shtëpinë e saj dhe në bagazh të makinës së saj.

Kur ajo u gjet në vitin 2013 në Terrasson-Lavilledieu në rajonin e Dordogne, fëmija, i cili mendohej se ishte rreth dy vjeç, ishte kequshqyer dhe shfaqte probleme të rënda zhvillimore, thonë raportet.

Mekaniku garazh i cili zbuloi vajzën tha se u përshëndet nga një erë e pakëndshme kur hapi bagazhin për të zbuluar një fëmijë të zbehtë, me ethe, të shtrirë lakuriq në jashtëqitjen e saj.

Da Cruz, e lindur në Portugali, e cila tani është 50 vjeç, thuhet se i ka thënë hetuesve për vajzën e saj në atë kohë: “Jo foshnjë, por diçka (…), një gjë që duhej zbuluar për të jetuar”, një fëmijë “të cilit ajo filloi të fliste në moshën 18 muaj, sepse ajo kishte buzëqeshur [me të]”.

Vajza, e cila tani është gati shtatë vjeçare, është në përkujdesje.

Dy vëllezërit dhe motra e saj, nëntë deri në 15 vjeç, u kthyen tek çifti pasi ishin vendosur në kujdestari për një kohë.

Gjykimi pritet të zgjatë mes pesë dhe shtatë ditë./Arbresh.info/

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara