Dënohet 84-vjeçari që grabiste bankat në Zvicër

11:26 | 7 Korrik 2022

Një gjykatë në kantonin zviceran të Lucernit ka dënuar një burrë 84-vjeçar me dy vjet e katër muaj burgim, për dy grabitje bankash të shtrira përgjatë dekadës së fundit.

Burri, i quajtur në mediat zvicerane si Willi P, është dënuar pjesërisht me kusht dhe do t’i duhet të vuajë vetëm gjashtë muaj, përcjell albinfo.ch.

Burri grabiti një bankë në Meggen më 2012 dhe më 2017, duke vjedhur rreth 13,000 CHF në total.

Ai kërcënoi punonjësit e bankës me një thikë xhepi të palosshme të vendosur brenda një qese plastike për t’u dukur si një armë.

Burri iu shmang burgut në vitin 2021 kur çështja u soll në gjykatë, me gjyqtarët që thanë se ai ishte shumë i vjetër.

Këtë herë, gjykata kantonale nuk u pajtua, përcjell tutje albinfo.ch.

“Sipas praktikës gjyqësore të Gjykatës Federale, edhe një moshë relativisht e vjetër nuk justifikon në parim një ndjeshmëri të veçantë ndaj dënimit, e cila duhet të merret parasysh për të ulur dënimin”, tha gjykata.

Willi P ishte penduar, duke u thënë mediave se ishte “zemërthyer” nga ajo që kishte bërë, duke i thënë shtypit që gruaja e tij nuk kishte asnjë ide për grabitjet.

“Më vjen vërtet keq për gjithçka. Më pas thashë me vete: Hej, ti je budalla! Pse duhet të bësh ende diçka të tillë në këtë moshë?”

Burri iu lut gjykatës që të mos e dënonte, duke thënë: “Jam dënuar mjaftueshëm për shëndetin tim të dobët. Më vjen keq”, përcjell tutje albinfo.ch.

Ndërsa gjykata vuri në dukje se për shkak të moshës së shtyrë të burrit, ai mund të vdiste në burg, kjo nuk ishte e mjaftueshme si një rrethanë e jashtëzakonshme për të parandaluar dënimin.

Shpërndaje në rrjete sociale