Del rezultati i testimit për koronavirus të presidentit të Brazilit

23:55 | 13 Maj 2020

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro testoi negativ për koronavirusin në tri testime të ndara, u bë e ditur të mërkurën.

Gjyqtari i Gjykatës Supreme Ricardo Lewandowski publikoi rezultatet e testimeve, shkruan CNN, transmeton lajmi.net.

Të tri testet u administruan midis periudhës 12 dhe 17 mars, pasi Bolsonaro u kthye nga një takim dypalësh me presidentin amerikan Trump në Florida dhe shumë në rrethin e tij rezultuan pozitiv me Covid-19.

Publikimi i testimeve i jep fund një izolimi të zgjatur të parit të vendit. Bolsonaro kishte refuzuar të bënte publike testimet pavarësisht vendimeve të përsëritura ligjore.

Në ri testet e publikuara të mërkurën, Bolsonaro përdor emra të koduar, por numrat e identitetit përputhen me të.

Bolsonaro dorëzoi testet në Gjykatën Supreme të Brazilit.

Shpërndaje në rrjete sociale

Lajmet më të lexuara